Komfort cieplny ogrzewania na podczerwień

Ogromną zaletą nowej generacji ogrzewania na podczerwień jest wyższe odczuwanie komfortu cieplnego w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu, że fale podczerwone podgrzewają bezpośrednio osoby, lub promieniują z nagrzanych obiektów w pomieszczeniu, można ogrzewać pomieszczenie ustawiając temperaturę o 2-3°C niższą niż w przypadku klasycznego systemu ogrzewania.

Konwekcyjny system ogrzewania wykorzystuje dużą różnicę pomiędzy powietrzem nagrzewanym przez grzejnik a powietrzem w pomieszczeniu. Powietrze służy do przenoszenia ciepła, niezależnie od podstawowego źródła energii (kocioł gazowy, kocioł na paliwa stałe, konwektor elektryczny, pompa ciepła). Przy ogrzewaniu grzejnikiem (kaloryferem, konwektorem, itp.) powietrze ciepłe unosi się do góry, podczas gdy zimne opada na dół. Z tego powodu przy suficie jest wyraźnie cieplej niż przy podłodze, gdzie przebywamy.

System ogrzewania na podczerwień nie zużywa do nagrzewania powietrza więcej niż 20% energii. Dzięki właściwościom promieni podczerwonych są bezpośrednio podgrzewane podłogi i ściany. Temperatura w ten sposób ogrzewanym pomieszczeniu jest bardziej zrównoważona. Różnica pomiędzy temperaturą podłogi i sufitu jest zwykle około 1°C (przy ogrzewaniu konwekcyjnym różnica ta może być do 10°C!). Dzięki temu, że konstrukcje i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu mają taką samą lub wyższą temperaturę niż otaczające powietrze, ludzie w pomieszczeniu nie mają uczucia „zimnych stóp“.

mgr inż. Stanisław Biela

607130614

stanislawbiela@ecorad.pl

ECORAD - bezpośredni importer

ul. Roosevelta 52, 64-920 Piła