Oszczędność energii, ciepła oraz pieniędzy dzięki ogrzewaniu na podczerwień

W porównaniu do zwykłego sposobu ogrzewania, stosując ogrzewanie w podczerwieni można każdej zimy zaoszczędzić do 30% kosztów. Jak to jest możliwe?

Powodów jest kilka:

  • Powietrze w pomieszczeniu może mieć temperaturę o 2-3°C niższą niż zwykle z tego powodu, że promieniowanie podczerwone ( cieplne ) podgrzewają bezpośrednio Was zamiast najpierw podgrzewać powietrze ( obniżenie temperatury o 1 ºC daje 6 % oszczędności ). Temperatura ścian jest wyższa niż przy ogrzewaniu systemem konwekcyjnym, nie dochodzi do kondensacji pary wodnej i rezystancja cieplna ( izolacja cieplna ) ścian wyraźnie wzrasta. (1% obniżenie wilgotności ściany powoduje 20 – 30% wzrost rezystancji cieplnej). Można zaoszczędzić jeszcze więcej: Najbardziej skuteczną metodą regulacji temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym panelami w technologii podczerwieni jest ich podłączenie do termostatu pokojowego z programowaniem. Regulatory są umieszczone w każdym ogrzewanym pokoju. W ten sposób jeśli chodzi o ogrzewanie w podczerwieni wasze oszczędności mogą osiągnąć do 30% kosztów ogrzewania.
  • Polecamy zastosować termostaty z obciążeniem do 16A. Promienniki można podłączyć do jakiegokolwiek zwykle używanego systemu regulacyjnego. Ogrzewaniem można sterować przez internet lub przez SMS. W obiektach hotelarskich można połączyć system ogrzewania poszczególnych pokoi z systemem rezerwacyjnym na recepcji. Możliwa jest również reakcja systemu na otwarcie okien – urządzenie się automatycznie wyłączy.
  • Koszty obsługi promienników są praktycznie zerowe – nie wymagają one corocznych przeglądów komina i kotła, nie grozi pęknięcie rurek lub wyciek czynnika grzewczego. Jeśli oprócz tego dobierzecie odpowiednią taryfę energii elektrycznej, efektywność systemu na podczerwień jest wyjątkowa.
  • W obiektach rekreacyjnych podczas ich niewykorzystywania następuje wychłodzenie obiektu. Przy ponownym ogrzewaniu promiennikami nie dochodzi do utraty ciepła poprzez ogrzewanie powietrza – ściany, podłogi i osoby w pomieszczeniu są natychmiast ogrzewane. Pomimo tego, że pomieszczenie jest stosunkowo chłodne, będziecie mieć uczucie ciepła.
  • W celu maksymalizacji oszczędności, należy dobrać jak najkorzystniejszą taryfę od Waszego dostawcy energii elektrycznej.
Dlaczego można zaoszczędzić przy zastosowaniu ogrzewania na podczerwień?

Chodzi obecnie o najbardziej efektywny sposób przemiany energii elektrycznej na ciepło.

Zasada jest naprawdę prosta. Prąd elektryczny przepływa przez grzejnik o wysokiej rezystancji. Oporowy element grzejny w ten sposób ogrzewa się i przez powierzchnię płyty grzewczej promieniuje fale energii podczerwonej o wymaganej długości. To promieniowanie ma naturalną zdolność przechodzenia przez przedmioty wyraźnie szybciej niż promieniowanie pochodzące ze źródeł konwekcyjnych, takich jak gazowe albo klasyczne elektryczne piece akumulacyjne lub konwektory. Z tego właśnie powodu około 80% ciepła jest absorbowane przez przedmioty w pomieszczeniu zamiast zbędnej straty przy cyrkulacji powietrza przez ściany, podłogi i drzwi.

Dzięki temu nowa generacja ogrzewania na podczerwień zużywa do 30% energii mniej niż zwykłe konwekcyjne systemy ogrzewania. W porównaniu do konwekcji, ogrzewanie w technologii podczerwieni nie marnuje ciepła na podgrzewanie powietrza, co jest bardzo nie efektywnym sposobem ogrzewania pomieszczenia. Większość ciepłego powietrza jest akumulowana pod sufitem, gdzie temperatura osiąga nawet o 10°C więcej niż przy podłodze ( wzrost temperatury przy ogrzewaniu konwekcyjnym to 2,5 ºC na każdy metr wysokości pomieszczenia ). Odczuwamy więc chłód przy podłodze, chociaż klasyczne ogrzewanie pracuje pełną mocą. Z panelami grzewczymi w technologii podczerwieni możecie u Was w domu już na zawsze zapomnieć o uczuciu zimnych stóp.

mgr inż. Stanisław Biela

607130614

stanislawbiela@ecorad.pl

ECORAD - bezpośredni importer

ul. Roosevelta 52, 64-920 Piła